200 derece sıcakta oruç

18594Balıkesir il merkezini Edremit Körfezi’ne bağlayan bölünmüş yolda çalışan işçiler, yakıcı güneş ve yeni serilen asfaltın oluşturduğu 200 dereceye ulaşan sıcaklıkta oruçlarını tutuyor.

Yaz aylarına rastlayan ramazan ayında hem sürenin uzun olması hem de havaların sıcak gitmesi nedeniyle birçok iş kolunda görev yapanlar, zor koşullarda oruç ibadetlerini yerine getiriyor.

Ekmek ve pide fırınlarında, döner ateşi karşısında, inşaatlarda ve tarlalarda çalışanlar kadar ekmek mücadelesi için 200 dereceye ulaşan sıcakta oruç tutanlar da oluyor.

Balıkesir’de 17 saatlik oruçlarının önemli bölümünü yol yapımındaki kızgın asfalt üzerinde geçiren işçiler her gün yakıcı sıcakta hem ekmek parası kazanmaya hem de ibadetlerini yapmaya çalışıyor.

Aşırı sıcakta çalışmanın zorluğunda şikayet etmeyen ve bu durumun oruç tutmalarına engel olmadığını belirten işçiler, sıcağın etkisini hafifletmek için sık aralıklarla giysileriyle soğuk suyun altına girerek serinliyor.

– “Yaptığım iş, oruç tutmamam için bahane olamaz”

Şantiye Şefi Duran Çıtır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, asfaltın üretildikten sonraki sıcaklığının 160 derece olduğunu söyledi.

Bu malzemenin serilmesi sırasında en az 150 derece ısıya sahip olması gerektiğini belirten Çıtır, “Asfaltın ısısı genellikle 156 dereceyi buluyor. Gölge olmadığı için güneş altında çalışıyoruz ve hissedilen sıcaklık 40 dereceyi geçiyor. Yani 200 dereceye ulaşan sıcaklıkta çalışıyoruz” dedi.

İşçiler arasında oruç tutanlar kadar dayanamadığı için tutamayanlar da bulunduğunu ifade eden Çıtır, ibadet etmeleri ve maruz kaldıkları sıcağın, çalışmalarına engel olmadığını dile getirdi.

Silindir Operatörü Ali Eroğlu ise sıcakta çalışıp oruç tutarken biraz zorlandıklarını kaydederek, “Yaptığım iş, oruç tutmamam için bahane olamaz” diye konuştu.

относно Mustafa

Проверете Също

Национална благотворителна кампания за социално подпомагане Рамазан 2021 г.

Мюсюлманско изповедание в Република България обявява Национална благотворителна кампания за социално подпомагане Рамазан 2021 г. под надслов: ,,Бъди надежда за …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir